GAK 2026 - Praktisk information

Gør jer klar til en dag fuld af fantasi og fællesskab. Her finder du de praktiske oplysninger for en gakket dag.

Sted

Varde

Dato

18. april 2026

Tid

Kl. 9.30-15.00

Festivalen begynder på friluftsscenen i Arnbjerg, hvor dagen skydes i gang med åbningsshow. Herefter bevæger et festligt optog sig gennem byen mod Torvet.

På Torvet fortsætter festivalen med sceneprogram og aktiviteter, mens oplevelserne breder sig til resten af midtbyen. Se det fulde program og tidspunkter her.

  • Dato: Lørdag den 18. april 2026
  • Tid: Kl. 9.30–15.00
  • Sted: Varde midtby (Arnbjergparken, Torvet, biblioteket)
  • Entré: Fri entré for alle. Det koster ikke noget at deltage i Danmarks skøreste festival

Transport og parkering

Du kan parkere ved byens offentlige parkeringspladser (åbner i nyt vindue). Festivalens aktiviteter er i gå afstand fra Varde Station, hvis man kommer med tog eller bus.

Mad og drikke

Der vil være mulighed for at købe mad og drikke på festivalområdet omkring Torvet i Varde.

Udklædning

Hvis du har lyst, må du meget gerne tage en skør hat, en kappe eller måske et superheltekostume på. Udklædning er ikke et krav, men det gør dagen endnu sjovere.