Spørgsmål og svar til forslag om lukning af plejehjem i forbindelse med budget 2027

Til Budget 2027 er der som en del af høringsmaterialet udsendt en plejeboligkapacitetsanalyse, hvor der anbefales at lukke plejehjem.

Varde Kommune er opmærksom på, at anbefalinger om lukning af plejehjem kan skabe usikkerhed og bekymring hos beboere, pårørende, medarbejdere og i lokalsamfundet.

Vi har derfor oprettet denne side, hvor du kan få svar på nogle af de mest almindelige spørgsmål man kan have.

Du er velkommen til at indsende nye spørgsmål, som vi vil forsøge at besvare hurtigst muligt. Du sender dit spørgsmål ved at sende en mail til udviklingskonsulent Christina Bonde på chrb@varde.dk.

Spørgsmål og svar der er af generel interesse vil efterfølgende blive lagt ud på siden her.

Vi ønsker fokus på åbenhed, dialog og gode, individuelle løsninger hvor det er muligt gennem hele processen. Du er derfor altid velkommen til at stille spørgsmål eller drøfte ting med den lokale plejehjemsledelse eller seniorchefen i forløbet. Seniorchef Lone Boysen kan kontaktes på mail lboy@varde.dk.

Spørgsmål og svar

Generelle spørgsmål og svar

Pil ned ikon

Er der truffet beslutning om at et eller flere plejehjem skal lukke?

Nej, beslutningen er endnu ikke truffet.

Der er i forbindelse med en analyse af plejeboligområdet, blevet udarbejdet anbefalinger med forskellige modeller for hvor der kan lukkes plejehjem.

Den endelige beslutning om hvorvidt der skal lukkes plejehjem træffes først af Byrådet i forbindelse med budgetforhandlingerne for 2027, som forventes afsluttet i løbet af september 2026.

Så snart der er truffet beslutning, vil der på de plejehjem der skal lukkes, blive afholdt orienteringsmøder for beboere og pårørende.

Alle beboere vil få tilbudt individuelle samtaler om deres ønsker og behov for fremtiden.

Kan man komme med sin mening inden beslutningen træffes?

Ja. Der er høringsfrist den 4. september 2026. Ældrerådet, det lokale Udviklingsråd og lokale MED-udvalg er høringsparter. Hvis du vil tilkendegive din mening, skal du derfor inden høringsfristen sende dine kommentarer til en af høringsparterne, som vil sørge for at det bliver en del af deres samlede høringssvar.
Du kan også sende dit eget høringssvar ind her: https://vardekommune.dk/h%C3%B8ringer/ekstra-hoeringsmateriale-vedr-plejeboliganalysen-til-budget-2027/

Hvad er årsagen til, at det anbefales at lukke plejehjem?

Varde Kommune har i øjeblikket flere plejeboliger, end der er behov for.

Vi har allerede nu 16 boliger der er midlertidigt lukket.

1. januar 2027 overdrager vi som følge af sundhedsstrukturreformen en del af vores midlertidige pladser til regionen, som åbner 20 nye pleje- og omsorgspladser i Varde.

Det betyder, at vi er nødt til at tilpasse antallet af plejeboliger til efterspørgslen.

Derfor har Varde Kommune, som en del af processen forud for budget 2027, gennemført en analyse af plejeboligområdet, hvor konklusionen er at Varde Kommune når sundhedsstrukturreformen træder i kraft, har en overkapacitet på ca. 50 plejeboliger.

Hvorfor peges der i scenarierne på at henholdsvis Skovhøj, Sognelunden og Møllegården kan være blandt de plejehjem der skal lukkes?

Alle tre plejehjem er velfungerende plejehjem med stor lokal opbakning og mange beboeres hjem. Derfor har det heller ikke været en let beslutning at pege på dem.

Når det alligevel sker, er det fordi de er blandt kommunens mindste plejehjem. Vi ved at tilstedeværelsen af flere vagtlag og faggrupper hvor man altid kan søge hjælp og sparring, giver bedre mulighed for at skabe et miljø, hvor både borgere og personale trives og føler sig trygge.

Vi ved at stærke faglige fællesskaber er vigtige for at vi kan fastholde og rekruttere personale. Det har afgørende betydning i en tid, hvor vi ved at fremtiden kommer til at byde på mangel på arbejdskraft.

Derfor peges der i alle scenarier på lukning af små plejehjem – så vi også i fremtiden kan passe godt på vores beboere. Derudover har kriterier som søgning til plejehjemmene, bygningens stand og indretning i forhold til optimal drift, haft betydning for hvilke plejehjem der peges på.

Hvorfor anbefales det at lukke plejeboliger når der bliver flere ældre i kommunen i fremtiden?

Varde Kommune har for tiden 16 plejeboliger der er midlertidigt lukket ned, pga. manglende efterspørgsel. Samtidig overtager Regionen 1 januar 2026 driften af en stor del af de midlertidige pladser. Til den tid vil der derfor være endnu flere plejeboliger i overskud.

Udviklingen med at vi bliver flere ældre, har stået på i en del år. I den periode er efterspørgslen efter plejeboliger ikke steget, tværtimod har vi for tiden meget korte ventelister, selvom vi har lukkede boliger.

Det er generelt særlige plejehjem der er venteliste til og derudover også demensplejeboliger – som vi også forventer endnu større behov for fremadrettet. Derfor er en del af anbefalingen i plejeboliganalysen også at ændre et antal almene plejeboliger til demensplejeboliger.

Særligt for beboere og pårørende

Pil ned ikon

Hvad betyder det for beboerne, hvis der træffes beslutning om at det plejehjem de bor på skal lukkes?

Hvis der træffes beslutning om at lukke et eller flere plejehjem, vil beboerne få tilbudt en bolig på et andet plejehjem.

Der vil blive tilbudt den nødvendige støtte til flytningen og flytningen vil foregå i det tempo den enkelte har behov for.

Personalet vil sørge for grundig overdragelse til det nye plejehjems personale.

Hvornår skal beboerne flytte, hvis det besluttes at et plejehjem skal lukke?

Der er endnu ikke fastlagt en tidsplan. Hvis der træffes beslutning om lukning af plejehjem, er det sandsynligt at de første beboere kan flytte i slutningen af 2026, eller starten af 2027, hvis de ønsker det.
Det er vigtigt at understrege, at der vil blive informeret i god, tid og at ingen beboere vil blive bedt om at flytte med kort varsel. Tempoet vil blive tilpasset efter den enkeltes behov. Nogle kan have et ønske om at flytte hurtigt og andre har behov for længere tid.

Flytningen kræver selvfølgelig også at der er en ledig bolig, på det plejehjem hvor beboeren ønsker at bo i fremtiden.

Kan ægtepar der bor sammen i dag fortsat bo sammen på et nyt plejehjem?
Det vil blive prioriteret højt at forsøge at finde boliger der passer til behovet, hos ægtepar der bor sammen i dag. Hvis det ikke er muligt, vi ægtepar få tilbudt to boliger på samme plejehjem.

Bestemmer beboere på plejehjem der skal lukke selv hvor de flytter hen?

Beboerne og evt. deres pårørende vil blive spurgt til ønsker og behov, og bedt om at prioritere hvilke plejehjem de ønsker at bo på fremadrettet.

Varde Kommune vil efterhånden som der kommer ledige boliger der matcher ønsker og behov, tilbyde en ny bolig. Der er også andre borgere der løbende har behov for en plejebolig og alle situationer vurderes ud fra det individuelle behov.
Beboere på plejehjem der skal lukke, har derfor ikke fortrinsret til de ledige boliger.

Beboerne har også mulighed for at søge plejebolig i en anden kommune, hvis de ønsker det.

Hvad sker der med beboere der f.eks. pga. demenssygdomme ikke selv kan tage stilling til flytningen?

Der gælder særlige regler for flytning for beboere der ikke selv kan tage stilling. I sådanne tilfælde inddrages værge eller fremtidsfuldmagtshaver.

Har beboeren ikke en værge eller en fremtidsfuldmagtsindehaver, vil der blive søgt værgemål for beboeren. Værgemålet vil typisk blive givet til en pårørende.

Hvem planlægger flytningen?

Pårørende opfordres til aktivt at deltage i planlægning og afvikling af flytningen, hvis det er muligt.
Personalet vil hjælpe beboerne med at planlægge flytningen og med ned- og udpakning hvis der er behov for støtte til dette.

Hvem kan beboere og pårørende henvende sig til ved spørgsmål og bekymringer?

Beboere og pårørende kan altid henvende sig til plejehjemslederen eller Seniorchefen.

Kommer der informationsmøder?

Ja. På plejehjem hvor der træffes beslutning om lukning vil der blive afholdt informationsmøder for beboere og pårørende, hvor der vil være mulighed for at stille spørgsmål og få information om processen.
Alle bebeboere og deres pårørende vil også blive tilbudt individuelle møder, hvor individuelle ønsker og hensyn kan drøftes.

Hvad sker der med beboernes hjælpemidler?

Hjælpemidler følger med den enkelte beboer efter behov.

Kan man besøge det nye plejehjem inden en eventuel flytning?

Ja, der vil blive mulighed for besøg og rundvisning, så beboere og pårørende kan føle sig trygge ved det nye sted. I har også mulighed for at besøge andre plejehjem inden der tages stilling til ønsker til bolig på et nyt plejehjem.

Hvor skal beboerne flytte hen, hvis der træffes beslutning om at Skovhøj skal lukkes?
Skovhøj er et demensplejehjem og beboerne på Skovhøj vil derfor typisk også have behov for at flytte ind i en demensplejebolig igen.
Hvis der træffes beslutning om at Skovhøj skal lukke, er anbefalingerne at der bliver åbnet et tilsvarende antal demensplejeboliger på Lyngparken. Dette afhænger dog af beslutningerne i budgetprocessen. Aktuelt er der otte midlertidigt lukkede boliger på demensenheden på Lyngparken i Varde, som i så fald forventes at blive taget i brug. Derudover vil almene plejeboliger på Lyngparken løbende blive omdannet til demensplejeboliger. Ønsker en beboer i stedet at flytte til Skovparken i Ølgod er det selvfølgelig også en mulighed, i det omfang der kommer ledige boliger der.

Hvilke muligheder er der for kompensation for udgifter i forbindelse med flytning?
Du får refunderet det fulde indskud i din nuværende bolig, uanset boligens stand.
Du har derudover mulighed for søge om indskudslån til din nye bolig.
Har du ikke midler til at afholde øvrige udgifter forbundet med flytningen, kan få dækket nødvendige enkeltudgifter i forbindelse med flytningen. Varde Kommune vil hjælpe dig med en ansøgning om indskudslån og dækning af nødvendige enkeltudgifter, hvis du ønsker dette.

H

Særligt for medarbejdere

Pil ned ikon

Hvad sker der med mit job, hvis det plejehjem hvor jeg arbejder skal lukke?

Hvis plejehjemmet hvor du arbejder skal lukke, betyder det ikke at du mister dit job i Varde Kommune.
Alle fastansatte medarbejdere tilbydes omplacering et andet sted i Varde Kommune.
For timeafløsere gælder det, at alle tilbydes en individuel samtale for dialog om mulighederne, men man har ikke ret til omplacering.
Du er ikke garanteret en ansættelse på et plejehjem på helt samme vilkår som i din nuværende stilling, men vi vil tilbyde dig omplacering i samme overenskomstområde.
Det betyder at du som f.eks. SSH vil blive omplaceret i en ny stilling som SSH, men det kan være i Hjemmeplejen eller et andet sted i Varde Kommune.
Vi vil selvfølgelig så vidt muligt tage hensyn til dine ønsker og behov i omplaceringen.
Konkret vil det betyde:
– At der afholdes individuelle samtaler om ønsker med alle medarbejdere på de berørte plejehjem
– At kommunen vil forsøge at opfylde medarbejderes ønsker
– At din tillidsrepræsentant og MED-udvalget inddrages i processen

Hvad er tidsplanen, hvis det plejehjem hvor jeg arbejder skal lukke?

Tidsplanen afhænger af forholdene og beboernes ønsker på det enkelte plejehjem.

Hvis du omplaceres, vil der sammen med dig, din nye arbejdsplads og din nye arbejdsplads blive lagt en plan for hvornår det er mest hensigtsmæssigt at du overgår til din nye stilling.

Kan man ved ønsker til omplacering ønske at blive omplaceret til arbejdspladser i hele Varde Kommune?

Ja, ved de individuelle møder spørges medarbejderen ind til 1. 2. og 3. prioritet til den kommende arbejdsplads og andre hensyn/ønsker der er vigtige i forbindelse med omplaceringen.

Hvad sker der med mine anciennitets- og lønforhold?

Ved intern omplacering i kommunen bevarer du som udgangspunkt dine løn- og ansættelsesvilkår. Modtager du tillæg for specialfunktioner, afhænger det af om du beholder specialfunktionen på din nye arbejdsplads.

Din tillidsrepræsentant inddrages i processen og kan vejlede dig om dine rettigheder.

Er der prøvetid på 3 måneder hvis man omplaceres?
Man tager sin anciennitet med, der er derfor ikke prøvetid når man omplaceres.

Hvad sker der med specialfunktioner som f.eks. forflytningsvejlederfunktionen hvis jeg skifter arbejdsplads?

Hvis I på din nye arbejdsplads er for mange med specialfunktionen når du kommer til, opsiges alle med funktionen i specialfunktionen med et varsel på 6 mdr. Funktionen genopslås og den bedst kvalificerede udpeges til funktionen.

Hvad sker der med funktioner som TR og AMR på plejehjem hvor der træffes beslutning om lukning?

Funktionen varsles opsagt med dit individuelle opsigelsesvarsel, hvis din arbejdsplads lukkes.
Omplacering af en TR eller AMR sker efter forhandling med den faglige organisation.
Hvis du omplaceres, kan du stille op som TR eller AMR i forbindelse med det sædvanlige rul for valg.

Bevarer jeg mine arbejdsforhold omkring hyppigheden af weekendarbejde og fast dag/aften/natarbejde ved en omplacering?

Nej, det er du ikke garanteret, men vi vil selvfølgelig forsøge at matche dine ønsker og behov.
Du vil få et varsel på tre måneder, hvis dit nye job betyder ændringer i hyppigheden af weekendarbejde, som du ikke selv har ønsket.

Bevarer jeg mit timetal ved omplacering?

Ja, i udgangspunktet vil du kunne bevare dit timetal.
Kan det ikke lade sig gøre vil du få et varsel svarende til dit individuelle opsigelsesvarsel, hvis dit nye job betyder ændringer i dit timetal, som du ikke selv har ønsket.

Kan jeg søge job på det plejehjem mine beboere skal flytte til?

Ja. Kommunen vil aktivt forsøge at matche medarbejdere med de plejehjem, som beboerne flyttes til, hvis du ønsker det, men det kræver altid at der kommer en ledig stilling på stedet og at du er den bedst kvalificerede til stillingen.

Hvem er min kontaktperson i processen?

Din nærmeste leder er din primære kontaktperson. Din tillidsrepræsentant og MED-udvalget inddrages løbende.

Hvad sker der hvis jeg ikke kan omplaceres i en anden stilling?

Hvis du ikke ønsker den stilling du tilbydes omplacering til, skal du opsige din stilling ved Varde Kommune.