Brug af lokalsamfundskonsulenter i Varde Kommune
Du kan læse om lokalsamfundskonsulentordningen på denne side og se eventuelle opgaver i udbud.
I forbindelse med ansøgninger om etablering af vedvarende energi og energitunge virksomheder gør Varde Kommune brug af en lokalsamfundskonsulentordning.
Ordningen er et frivilligt tilbud til borgerne om ekstra vejledning i processen.
Dannelse af dialoggruppe
En vigtig del af lokalsamfundskonsulentordningen i Varde Kommune er, at konsulenten indgår i et samarbejde med en dialoggruppe, der repræsenterer lokalsamfundet. Dette har Byrådet besluttet for at sikre lokal forankring og borgerinddragelse. En dialoggruppe består typisk af seks til otte personer og helst med bred repræsentation fra lokalområdet.
Læs den politiske beslutning her (åbner i nyt vindue)
Sådan dannes dialoggruppen
Borgere i en afgrænset zone omkring projektarealet inviteres til et møde i lokalområdet.
- Mødet er åbent for alle interesserede.
- Direkte invitation sendes til beboere og erhvervsdrivende i den afgrænsede zone.
- Mødet annonceres også på kommunens hjemmeside.
Hvis et møde ikke vurderes nødvendigt, kan kommunen i stedet udsende en skriftlig invitation til at deltage i dialoggruppen.
Valg af lokalsamfundskonsulent
Når dialoggruppen er dannet, vælger gruppen selv en lokalsamfundskonsulent. Kommunen faciliterer samtaler med relevante konsulenter og deltager som observatør.
Repræsentativitet
Dialoggruppen består ofte af naboer, men det er vigtigt, at der kommer input fra hele lokalsamfundet. Det er blandt andet lokalsamfundskonsulentens opgave at hjælpe med at udvide og styrke dialogen, for eksempel gennem møder med en større kreds af borgere fra lokalområdet.
Evaluering
Ved afslutningen af forløbet deltager dialoggruppen i en evaluering, så erfaringerne kan bruges i fremtidige projekter i Varde Kommune.
Aktuelle opgaver i udbud
Der er i øjeblikket to opgaver i udbud:
- Opgave som lokalsamfundskonsulent i Varde Kommune – højspændingsstation Furtmose (åbner i nyt vindue)
- Opgave som lokalsamfundskonsulent i Varde Kommune – Energipark ved Malle og Kvong (åbner i nyt vindue)
Ønsker du at vide mere, kan du kontakte inddragelseskonsulent Johannes Møller Christensen på telefon 20 31 76 29 eller mail jcht@varde.dk.